بازسازی و جابجایی موفقيت آميز دستگاه حفاری دریایی سحر 2 به منطقه عملياتی سيری
۲۵ خرداد ۱۳۹۹

بازسازی و جابجایی موفقيت آميز دستگاه حفاری دریایی سحر 2 به منطقه عملياتی سيری‏

پروژه تعمیرات اساسی دکل حفاری دریایی سحر 2 در کمتر از 3 ماه و با کمترین هزینه ممکن انجام گردید و این دکل هم اکنون بر روی موقعیت چاه در میدان سیری مستقر گردیده و آماده انجام کار می‌باشد.

این پروژه توسط شرکت حفاری شمال و با همت و توان متخصصین ایرانی و همکاری شرکتهای داخلی همچون شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) صورت پذیرفت و برگ زرین دیگری را به افتخارات شرکتهای زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود.

شرکت حفاری شمال با در اختیار داشتن 9 دستگاه دکل حفاری خشکی، سه دستگاه سکوی حفاری دریایی، ارائه انواع خدمات فني مهندسي و انجام سرویس های جانبی حفاری و در اختيار داشتن پایگاه های عملياتي پشتیبانی از شمال تا جنوب، یکی از بزرگترین شرکتهای ارائه دهنده خدمات حفاری در کشور می‌باشد.

سکوی حفاری سحر 2 كه از سال 1392 به ناوگان شرکت حفاری شمال ملحق گردید و از آن زمان تا کنون به صورت مستمر در میدان های مشترک منطقه خلیج فارس مشغول به انجام عمليات حفاری بوده است با اهتمام و برنامه ریزی دقيق برای اولین بار تحت بازسازی قرار گرفت. با توجه به ضرورت ارائه خدمات سکوی حفاری سحر 2، اين پروژه علی رغم وجود شرایط حاد حاکم بدلیل گسترش بیماری کرونا و متوقف شدن بخشي از فعالیت های صنعتی همچون حمل و نقل بین شهری، طبق برنامه ریزی هاي صورت گرفته بدون خروج ارز از کشور و با تامین کالاهای مورد نیاز از داخل کشور انجام شد.

در انجام اين پروژه برای بیش از 105 نفر بصورت مستقیم و برای بیش از 300 نفر بصورت غیر مستقیم اشتغال زایی شد كه علی رغم وجود جبهه های متنوع کاری و کثرت تعداد نفرات حاضر در سکو، خوشبختانه پروژه بدون حادثه به پایان رسید.

در خاتمه پس از انجام موفقیت آمیز پروژه بازسازی دستگاه حفاري سحر 2، اين سكو طی جابجایی دو روزه در منطقه عملیاتی میدان ایلام واقع در منطقه سیری مستقر گرديد و با تمام توان عملياتي فعاليت خود را آغاز نمود تا عملیات حفاری چاه های نفت و گاز در خلیج فارس با ظرفيت هر چه بیشتر و مطلوبتر جهت دستیابی به اهداف کلان کشور ادامه یابد.

در حال حاضر این شرکت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی سه دکل حفاری دریایی در اختیار دارد که با توجه به اهمیت دکل های حفاری دریایی جهت تولید نفت و گاز از میادین مشترک با کشورهای همسایه و موانع موجود بر سر راه خرید دکل های حفاری به دلیل تحریمهای ظالمانه علیه کشورمان، از آنها به عنوان سرمایه‌ای بزرگ و ارزشمند برای میهن اسلامی نگهداری و استفاده می‌گردد.

پرینت